This is BURČÁK!

20.08.2024

Každý rok o něco dřív. Někam jedu a u cesty najednou! BURČÁK! Popřípadě ještě: PRAV´Ý MORAVSKÝ BURČÁK! U nás na východě Čech, jasně. Tak se pojďme na to ,,mléko starců´´ (panebože, kdo tohle vymyslel a proboha proč???!) podívat.¨

O co jde?

Burčák je vlastně meziprodukt vína. Předprodukt. Vinný mošt s trochou alkoholu. Víno začne kvasit (kvasinky žerou cukr za vzniku alkoholu) a jak to burčí, to je ono! Oficiálně tedy burčák nazýváme částečně kvašeným hroznovým moštem. Může mít různý poměr cukru a alkoholu, podle toho, jak moc je prokvašený. od 1 až po 7% alkoholu.

Je to mňamka, ale není to pro každého. A rozhodně se toho nedá vypít neomezené množství. 

Z čeho to je?

Nejčastěji potkáme burčák z bílých hroznů, ale výborný je i červený. Nejvhodnější jsou aromatické ranné odrůdy, které dozrávají už koncem prázdnin a mají vysoký obsah cukru. Solaris, Muškát moravský, Irsai Oliver. Barva je pak sytě žlutá, zakalená, 

BURČÁK vs. to ostatní

Je to prosté. Aby se burčák mohl nazývat burčákem, musí být z hroznů vypěstovaných v České republice. Všechno ostatní musí nést název Částečně kvašený hroznový mošt. Nedávno jsem například viděla reklamu na sociálních sítích vinařské společnosti Vinium Velké Pavlovice. Ne na burčák. Na Částečně kvašený hroznový mošt. Tak!  

Kdy a kde si ho dát?

Čím déle budete s ochutnáváním burčáku otálet, tím více alkoholu a méně cukru bude mít. Ke konci už možná v závěru ucítíte i takový mýdlový štych. Od burčáku od silnice neodrazuju, ale pokud nechcete celou cestu domů hlídat, aby vám to nevybuchlo, zajděte si pro něj do vaší oblíbené vinotéky. Jen tak máte jistotu, odkud ho máte. Nebo si ho dejte přímo ve vinařství. Nejlépe ještě z kádě. Se slupkama, muškama a tak.