Rulandské modré
Co říká odborná literatura
Rulandské modré často najdeme i pod jeho francouzským názvem jako Pinot noir. Ekvivalentem k českému názvu je Rulanda modrá a zkratka RM. Tato modrá odrůda je celosvětově velmi oblíbená a i u nás se hojně pěstuje. Ve vinařské oblasti Morava je zastoupena ve všech podoblastech, ale dobře se jí daří i v Čechách, hlavně na Mělnicku a Mostecku. Oblíbená jsou jak červená vína z odrůdy RM, ale také rosé nebo klarety.
Původ
Jak již název Pinot noir napovídá, jedná se o původní starou burgundskou odrůdu pocházející z Franice. Svůj název (Pinot), získala Rulanda od francouzského označení pro borovici ( pin), protože její hrozny připomínají šišky jehličnanů. Zkoumáním genotypu bylo zjištěno, že vznikla samovolným křížením odrůd Mlynářky a Tramínu. Díky RM poznaly světlo světa i dvě odrůdy bílé: Rulandské bílé a Rulandské šedé, které vznikly pupenovou mutací právě z RM.
Charakter vína
Barva RM je vždy o něco světlejší. Je to způsobeno tím, že ve slupkách bobulí je méně barviva. I proto je odrůda hojně využívána pro růžová vína a klarety. Barevný odstín se tedy pohybuje od světlejší rubínové po cihlově červenou, vyzrálá vína mohou mít i zlatavý okraj.
Vůni Rulandy tvoří celá škála ovocných tónů hlavně červeného ovoce. Mohou to být ostružiny, maliny, jahody, třešně nebo brusinky. RM velmi často vyzrává v dubových sudech, které jí dodávají kouřové vůně, hořkou čokoládu, kakao nebo hořké mandle.
Chuť je velmi jemná a hladká. Způsobuje to nízký obsah kyselin a jemné třísloviny. Přesto jsou vína Rulandy v chuti velmi plná. RM je vhodná k delší archivaci, kdy v chuti neztrácí na plnosti.
Co k tomu?
Velmi dobře se snoubí s tmavými masy, zvěřinou, kořenitějšími pokrmy, ale například i k pokrmům z hub. Hodí se k ušlechtilým sýrům s bílou plísní.
Co říkám já
Rulandské modré piji ze všech modrých odrůd asi nejčastěji. Vyhovuje mi prakticky vždy nízká tříslovina. Už si zvykám i na hrubší vína, ale tady tak nějak vím, že nešlápnu vedle. Doporučila bych ji tedy i těm, kteří s pitím červeného začínají. Mnohdy je to RM právě ze sudu. Nemusí to být hned barrique. Třeba nedávno jsem se dostala k zajímavé edici od Znovín Znojmo. Jedna Rulanda, čast v sudu dubovém a část v akátovém. Obě vína byla výborná. Sud prostě RM svědčí. V zásadě je to pro mě ovocné víno, občas jahody nebo borůvky. A když se k ovoci přidá třeba kakao, nebo aroma hořké čokolády, je to parádní víno. Třeba pro nějakou slavnostnější příležitost, nebo jen tak. Rulanda udělá totiž z každé příležitosti slavnost.
čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: BEST PINOT NOIR WINES OUTSIDE BURGUNDY. In: Swiss wine [online]. BERNE: Swiss wine, 2016 [cit. 2020-04-16]. Dostupné z: https://swisswine.ch/en/news/best-pinot-noir-wines-outside-burgundy