Rulandské bílé

10.06.2020

Co říká odborná literatura

Rulandské bílé je bílá moštová odrůda, která se značí zkratkou RB. Podle jejího francouzského názvu ji můžeme znát i jako Pinot blanc. U nás je vhodná k pěstování ve všech vinařských podoblastech v Čechách i na Moravě. Pokrývá bezmála 800 ha plochy vinic. Kromě klasických vín je RB hojně využíváno k tvorbě těch šumivých. 

Původ

Jedná se o starou burgundskou odrůdu pocházející původem z Francie. Její vznik můžeme popsat jako náhodnou pupenovou mutaci na odrůdě Rulandské modré. U nás se RB pěstovala již od středověku pod původním názvem Roučí bílé. Později se začal užívat název Burgundské bílé a od roku 1993 se ustálil název Rulandské bílé.    

Charakter vína

Barva RB se nese ve světle žlutých odstínech se zelenými odlesky, někdy je barva svěže zelenožlutá.

Vůně je závislá na způsobu zrání a jeho délce. RB má jemné květinové vůně, avšak u vyzrálejších ročníků a vyššímu přívlastku jsou to vůně zahradního ovoce: hrušky, broskve. V RB můžeme ale najít i vůni chlebovou, máslovou, nebo s tóny vanilky. 

Chuť RB je často štiplavá a svěží, a to díky zralejší kyselině, která v ní vydrží i po delším zrání. Jinak tato odrůda dává v chuti velmi plná vína bohatá na aromata.  

Co k tomu?

Aromatičtější Rulanda se dobře hodí k masitým pokrmům, pečenému masu, nebo uzeným rybám. Dobře doplní husté polévky a ze sýrů je nejvhodnější k těm s ušlechtilou bílou plísní. 

Co říkám já

Mám RB mnohem radši, než například její sestřičku Rulandu šedou. Chutná mi tak nějak víc. Má pro mě ovocnější vůni i chuť. Dost mi připomíná Sauvignon, protože z něj také většinou nejvíce cítím broskve, jako z RB. Nedávno jsem tam zaznamenala i hrušky. Takové ty měkké máslové. Při jedné z prvních návštěv Salonu vín ve Valticích jsem ochutnala Rulandu, která v sobě měla vůni a chuť oříškové sušenky. Taková jemná máslová hebká chuť. Za mě se tahle odrůda skvěle hodí na letní grilování. Má trošku řezavou kyselinku, která tak akorát osvěží, je aromaticky výrazná, takže skousne kořenité pečené maso a třeba úplně nejvíc mi chutná ke grilovanému hermelínu, kdy ta tučnost sýra krásně zahladí kyselinky ve víně. Bude léto, zkuste Rulandu!

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázek: Pěstované odrůdy: Rulandské bílé. In: Vinařství Volařík Mikulov [online]. Mikulov: Vinařství Volařík, 2015 [cit. 2020-04-24]. Dostupné z: https://www.vinarstvivolarik.cz/cs/odrudy/86-rulandske-bile